Jarní hnojení a aktuální stav porostu

Traktor na poli
aktualni-stav-1600-650.jpg

Zatímco v případě regeneračního hnojení doporučujeme pro přípravu aplikačních map používat výhradně mapy relativního výnosového potenciálu, u pozdějších aplikací je možné využít i aktuální satelitní snímky. Má to však svá omezení, pojďme se na ně nyní podívat.

Mapy RVP jsou základním podkladem

Mapy relativního výnosového potenciálu (RVP) rozdělují pole do menších produkčních zón se srovnatelným očekávaným výnosem. Tyto mapy vznikají kombinací mnoha informací, nejzásadnější roli však hrají historické satelitní snímky. Více o tom, jak vznikají mapy RVP se můžete dočíst v tomto článku.

Mapy RVP tak popisují dlouhodobý trend, jakým se porost na poli chová. Tyto mapy jsou tak základním podkladem, na základě kterého můžeme tvořit aplikační mapy pro všechny typy variabilních aplikací, ať už jde o variabilní setí, hnojení nebo i aplikace regulátorů růstu.

Co vidí satelity?

Pro tvorbu aplikačních map však můžeme využít i aktuální satelitní snímky, kdy produkční zóny spočítáme podle jednoho satelitního snímku současného stavu vegetace. Většinou se tyto aplikační mapy tvoří podle map vegetačních indexů (NDVI, EVI nebo LAI).

Je důležité si uvědomit, že satelity nerozlišují porost, který snímají, podle druhu plodiny. Pokud tedy použijeme satelitní snímek na poli, kde pěstujeme dvě různé plodiny, aplikační mapa bude v tomto případě zkreslená a nepoužitelná. Hnojení podle aktuálních satelitních snímků tak není možné provádět na dělených půdních blocích. 

Dále je při přípravě nutné dbát na to, aby porost, který chceme hnojit, byl už plně zapojený. Holá půda a nezapojené řádky vegetační indexy zkreslují.

Poslední upozornění se týká situace, kdy se porost vyvíjí v určité části vegetačního období odlišně od mapy RVP, třeba vlivem typu půdy. Podívejme se na obrázek níže:

Image

Na lehkých půdách může být aktuální vegetační index vyšší v oblastech s dlouhodobě nižším výnosovým potenciálem. O měsíc později však vlivem přísušku může být situace zcela opačná – viz obrázek výše. 

Pokud bychom původní satelitní snímek použili pro tvorbu aplikační mapy, více hnojiva by šlo do míst s nízkým výnosovým potenciálem a vysoko výnosové zóny by naopak dostaly živin méně. Výsledkem by mohlo být snížení výnosu z důvodu nedostatku živin a neefektivně vynaložené prostředky na hnojení v oblastech, kde živiny rostliny nevyužijí.  

Více o aktuálních satelitních snímcích se můžete dočíst v tomto článku.

Kombinace mapy RVP a aktuálního stavu porostu

Samozřejmě se může stát, že některé roky jsou výjimečné svým průběhem a je opravdu žádoucí zareagovat na aktuální stav porostu. Pro tyto situace nabízíme našim klientům možnost vytvořit aplikační mapu kombinací map RVP a aktuálního snímku porostu. Tím dojde k zahrnutí ročníkových vlivů při současném respektování dlouhodobých trendů na pozemku. To, jak velký vliv má aktuální stav na výslednou mapu mít, si může každý nastavit podle svých požadavků.

Pokud Vás článek zaujal a chtěli byste získat více informací, neváhejte nás kontaktovat.
Můžete se také přihlásit k odběru našeho newsletteru (dole na stránce blogu), nebo nás sledovat na Facebooku nebo Instagramu.

Podobné články

Zajímá Vás, jak zvýšit
vaše výnosy?

Přihlašte se k odběru a získávejte informace z oblasti moderní rostlinné výroby.